o nás
    kontaktujte nás
    všeobecné podmínky
    způsob platby
    pojištění
    jak rezervovat
    trajekty
    praktické informace

    na mapě
    dle regionů
    dle parametrů
    dle názvu
    rychlé hledání
    nápověda

    slevy
    dotazník
    novinky

    zastoupení ČR v Itálii
    zastoupení SR v Itálii
    zastoupení Itálie v ČR
    itinerář
    průvodce
    kuchyně

mapa serveru
Převodník měn
eBanka


Elba - Toscana

Největším z toskánských ostrovů je ostrov Elba, který leží pouhých 6 km od přístavu Piombino, odkud se můžete dostat několikrát denně trajektem do hlavního přístavu Portoferraio. Elba má rozlohu 220 km2 a díky tomu je třetím největším ostrovem Itálie, pokud chcete přehlédnout celé jeho panorama, musíte se dostat na vrchol Monte Capanne (1019 m.), na níž vede pohodlná lanovka. Ostrov má 28 000 stálých obyvatel a na ostrově je vybudována silniční síť 160 km dlouhá; proto je automobil nejpraktičtějším způsobem návštěvy ostrova vzhledem k jeho velikosti. Na ostrově je sedm vesnic a městeček: Campo dell´Elba, Porto Azzurro, Rio Marina, Marciana, Capoliveri, Marciana Marina a Rio nell´Elba. Kdo z návštěvníků má rád dobrá jídla, přijde si v místních restauracích na své. Zdejší kuchyně vychází především z nejrůznějších úprav ryb, a tak pokud Elbu navštívíte, nezapomeňte ochutnat vynikající rybí polévky sburita, cacciucco a cibulové gurguglione. Kdysi to byla jídla chudých, dnes kralují místní kuchyni.

TIP PRO POTÁPĚČE
Mírným a stálým počasím a nádherně čistou vodou plnou života se stala Elba vyhledávanou i mezi sportovními potápěči. Murény, chobotnice, množství všemožných ryb, ale také ropušnice, úhoře, hvězdice a sasanky je možno zahlédnout takřka v kterémkoli místě. Raritou je potopený lodní vrak, stejně tak jako malé letadlo cessna usazené na mořském dně.
Potápěčská sezóna na Elbě začíná o Velikonocích a uzavírá se koncem října.
K potápění v Itálii (tzn. na Elbě) není zapotřebí žádné povolení, čluny nepodléhají registraci ani placení poplatků do síly motoru 20 HP. Pokud se potřebujete vyznat v okolních vodách Elby, v každém knihkupectví či stáncích ve městech je ke koupi Průvodce pro potápěče a popisy jednotlivých lokalit ve dvou různých vydáních (jedno je italsky a druhé italsky, německy a anglicky) za cenu kolem 11 euro (ELBA SCUBER od nakladatelství Con Il Patrocinio vydání z roku 2004).

POMONTE - VRAK ELVISCOTT
Vyhledávaný lodní vrak vlevo od ostrůvku (směrem na moře), ke kterému se dá snadno doplavat z pláže městečka Pomonte. Vzhledem k malé hloubce jsou fragmenty dobře viditelné z hladiny. Vrak leží na pravém boku, částečně zabořený do písku.

SCOGLIO DELLA TRIGLIA (GOLFO DI CAMPO) - MADONA
Asi 135° JV od pláže je atrakcí socha Madony, jež je k nalezení na západní straně ostrova v hloubce cca 25 m. Původně stála na útesu, ale prudká bouře ji strhla do moře a potápěči ji později vyzvedli a upevnili na dně na souřadnicích 42°44,02'N , 10°16,11'E .

CORALLINE
Asi 120° JV, poněkud dále než uvedená Madona, je podmořský útes prudce padající do hloubky 10 - 40 m, kde jsou k vidění koráli, gorgonie (i červené), kolem 40m pak i humři, langusty, murény a ryby.

MYS S. ANDREA
Téměř kolmá stěna na mysu stejnojmenné vesnice na severozápadě ostrova padající do 40 m. Mnoho spár a děr ve skále slouží jako útočiště desítkám chobotnic ( na 8 m2 pozorováno 5 ks) a murénám, jako i dalším druhům ryb. Všude jsou k vidění červení koráli, sasanky a krásně barevní nahožábří plži.

Na Elbě je k dispozici asi 25 různých Diving center, uvádíme některé z nich:

Marina di Campo
http://www.subnow.it
http://www.ondasub.it

Marciana Marina
http://www.elbadiving.it

Prochio – Marciana
http://www.divinginelba.com/

Porto Azzurro
http://www.duepassinelblu.it
http://www.submaldive.com

Capoliveri
http://www.subacquea.com
Z místních letovisek nabízíme:

Hledání dle regionůreklama