o nás
    kontaktujte nás
    všeobecné podmínky
    způsob platby
    pojištění
    jak rezervovat
    trajekty
    praktické informace

    na mapě
    dle regionů
    dle parametrů
    dle názvu
    rychlé hledání
    nápověda

    slevy
    dotazník
    novinky

    zastoupení ČR v Itálii
    zastoupení SR v Itálii
    zastoupení Itálie v ČR
    itinerář
    průvodce
    kuchyně

mapa serveru
Převodník měn
eBanka


Aosta
Colle del Gran San Bernardo
Matterhorn
Mont Blanc
Monte Rosa
Parco Nazionale del Gran Paradisonahoru
Hlavní město Aosta leží v nížině, obklopené impozantním pohořím. Stará kultura se zde snoubí s jedinečnou scenerií. Římané město vydobyli od salesiánských Galů roku 25 před Kristem a Aosta je dodnes hrdá na římské stavby, zbudované na počest císaře Augusta. Kdysi se nazývala Augusta Praetoria, a jak šla staletí, jméno se zkomolilo na Aosta. Středověké město později opevnil rod Challantů a poté i aostští vévodové, kteří k římským hradbám přidali věže. Moderní město pulzuje životem a předměstí se neustále rozpínají. Aosta je křižovatkou místních průmyslových odvětví a zastávkou turistů na jejich cestě do hor. V centru však lze i nyní obdivovat rozkošnou síť velkých náměstí a překvapivých architektonických klenotů, jež jsou důkazem, že Aostě se právem říká Řím Alp.
Ve starověku se do Aosty přicházelo po mostě ve východní části města (za novým mostem) a Augustovým obloukem. Tento vítězný oblouk dnes hyzdí střecha z 18. století. Před ním jistě neunikne vaší pozornosti Porta Pretoria, středověká brána s dvojitou řadou kamenných oblouků která dříve stávala o 2,5 m výše než nyní. Stejně dobře zachovalé je římské divadlo s částí dvacetimetrové fasády (Via Baillage, otevřeno denně). K oválnému amfiteátru (o něco dál k severu, Convento di San Giuseppe, Via dell’Amfiteatro, telefon 0165-262 149, otevřeno denně) jděte přes klášter San Giuseppe.
Ve starém centru vedle katedrály se nalézá římské fórum neboli tržiště s velkým kryptoportikem – jakousi podzemní chodbou s masivními oblouky, jejíž funkce zatím nikdo neodhalil (Piazza Giovanni XXIII, otevřeno denně). Dóm - poměrně prostá svatyně sv. Jana Křtitele - spatřil světlo světa poprvé ve 12. století, ale do té doby doznal četných úprav. Interiér je gotický s jemně vyřezávanými chórovými lavicemi z 15. století a podlahovými mozaikami vyobrazujícími církevní a pohanské výjevy.
Přilehlé Museo del Tesoro opatruje bohatou sbírku sošek a relikviářů a několik působivých středověkých náhrobků. (Piazza Giovanni XXIII, otevřeno červen-září: denně; říjen-květen: Ne a státní svátky odpoledne). Východně od městských hradeb narazíte na architektonický skvost Aosty - Sant’Orso - středověký komplex církevních budov. Samotný kapitulní chrám se vyznačuje jednoduchou, ale neobvyklou gotickou fasádou s úzkým, značně vysokým portálem. V interiéru objevíte fresky z 11. století, stejně starou kryptu s hrobem sv. Orsa, patrona Aosty, a nádhernou křížovou chodbu se sloupy, jejichž hlavice mají detailní figurální a zoomorfní výzdobu. (Via Sant´Orso, telefon 0165-262 026, otevřeno denně)

Trhy se konají v úterý.

Informační kancelář: Piazza Chanoux 8, telefon 0165-236 627.

Okolí: Hrad ve Fénisu (telefon 0165-764 263, otevřeno denně), 12 km na východ, patří k hrstce hradů ve Valle d’Aosta, jež se mohou pochlubit zachovalým interiérem s úchvatnými freskami a dřevěnými ochozy. V Isogne (telefon 0125-929 373, otevřeno denně), 38 km na jihovýchod, stojí další bohatě vyšňořený hrad, obnovený kolem roku 1490. Je plný fresek a okrasných motivů, včetně kované železné fontány ve tvaru marhaníku granátového.


nahoru
Průsmyk Velký sv. Bernard je spjat s plemenem odvážných horských záchranářských psů, které tu od 11. století dokážou vycvičit katoličtí mniši. Jejich hospic, založený kolem roku 1050 svatým Bernardem z Aosty, stojí hned za švýcarskou hranicí (nezapomeňte na cestovní pas) na břehu krásného jezera. (Colle San Bernardo, Švýcarsko, telefon 00 41 277 87 12 36, otevřeno denně červen-září). V údolí samotném leží víska St-Oyen s rozkošným farním kostelem, středisko St-Rhémy-en-Bosses a uprostřed jehličnatého lesa se krčí město Etroubles.

Informační kancelář: Strada Statale Gran San Bernardo 13, Etroubles, telefon 0165-785 59, otevřeno červen-září.


nahoru
Charakteristický trojúhelníkovitý štít Matterhornu (italsky Monte Cervino) se zvedá do výšky 4478 metrů. Na úpatí se krčí několik malebných vesniček, včetně Antey-St-André, Valtournenche (dala jméno údolí), a středisko Breuil-Cervinia (Via Carrel 29, Breuil Cervinia, telefon 0166-949 136). Odtud se šplhá lanovka až na Plateau Rosa (3480 m), odkud se vám naskytne úžasná podívaná na okolní hory – ráj lyžařů i vysokohorských turistů.


nahoru
Mont Blanc – italsky Monte Bianco – je nejvyšší horou Alp a celé Evropy. Se 4810 metry vévodí západní části Valle d’Aosta a přitažlivému celoročnímu středisku Courmayeur. Z lanovky, jež vás vyveze z Entréves (5 km na sever) nahoru na Aiguille du Midi (3482 m), se vám otevře závratný výhled na Alpy. Z Pré-St-Didieru pod Courmayeurem se můžete vydat na průzkum malých ledovců, lesů a strží průsmyku Malý svatý Bernard.

Informační kancelář: Piazzale Monte Bianco 13, Courmayeur, telefon 0165-842 060.


nahoru
Monte Rosa shlíží na nádherná údolí Gressoney a Ayas. Dominantou nížeji položeného údolí Ayas jsou zříceniny Castella di Graines z 11. století (Strada Statale 506, otevřeno denně). Výše situované středisko Champoluc má lanovkové spojení se strhujícím vrcholkem Testa Grigia (3315 m). V údolí Gressoney mluví lidé nesrozumitelným německým dialektem. Na dně údolí blízko Pont-St-Martinu s římským mostem se choulí Issime. Zdejší kostel ze 16. století se honosí freskou Posledního soudu na fasádě.

Informační kancelář: Route Varasc, Champoluc, telefon 0125-307 113.


nahoru
Tento úžasný kout divoké přírody s impozantními horami a bujnými loukami je předním italským národním parkem. Byl vyhlášen v roce 1922 z části někdejší královské obory savojské dynastie. Je vyhledáván hlavně turisty v létě pro civilizací nedotčenou krajinu, vzácné živočichy a podivuhodnou alpínskou květenu. Ale i v zimě tu můžete vyrazit na běžky. Králem parku je kozorožec horský, který se nevyskytuje už nikde v Evropě. Park si oblíbili také přírodovědci, kteří zde studují kamzíky, bělokury, orly skalní, ojedinělé motýly a sviště. Alpínská zahrada Paradisia (Valnontey, Cogne, telefon 0165-741 40, otevřeno denně ½ června – ½ září).

Informační kancelář: Segeteria Turistica, Via Umberto I 1, Noasca, telefon 0124-901 070; další informační kanceláře v Ceresole Reale a Cogne, otevřeno červenec, srpen a státní svátky.reklama