o nás
    kontaktujte nás
    všeobecné podmínky
    způsob platby
    pojištění
    jak rezervovat
    trajekty
    praktické informace

    na mapě
    dle regionů
    dle parametrů
    dle názvu
    rychlé hledání
    nápověda

    slevy
    dotazník
    novinky

    zastoupení ČR v Itálii
    zastoupení SR v Itálii
    zastoupení Itálie v ČR
    itinerář
    průvodce
    kuchyně

mapa serveru
Převodník měn
eBanka


Asti
Avigliana
Basilica di Superga
Bossea
Cuneo
Domodossola
Garessio
Lago di Ceresole Reale
Lago d´Ortá
Novara
Pinerolo
Sacra di San Michele
Santuario d´Oropa
Stupinigi
Susa
Turín
Varallo
Vercelli
Via Lattea
nahoru
Asti je nejčastěji spojováno pouze se sladkým šumivým vínem (Asti spumante). Leží uprostřed nejprestižnější italské vinařské oblasti, ale zároveň je poklidným, vznešeným městem se středověkými kostely a červenými střechami. Přímo na sever od hlavního nádraží se nachází Piazza del Campo del Palio, největší náměstí v Asti a někdejší dějiště každoročních koňských dostihů. Dostihy – dnes na Piazza Alfieri – se konají ke konci září společně s vinařskými slavnostmi a nebývalým jezdeckým uměním a středověkou podívanou konkurují sienskému Paliu. Za náměstím se rozkládá další trojúhelníkovitá Piazza Alfieri. Zdejší socha připomíná místního básníka a dramatika Vittoria Alfieriho (1749-1803), na jehož počest bylo toto náměstí a hlavní třída pojmenována. Corso Alfieri podélně protíná staré centrum. Na jeho východním konci stojí kostel San Pietro in Consavia z 15. století. Honosí se terakotovou výzdobou, freskami ze 17. století a okouzlující křížovou chodbou. Vedle spatříte románské baptisterium kruhového půdorysu z 10.-12. století. Kdysi sloužilo jako kostel pro rytíře řádu sv. Jana z Jeruzaléma, který zde měl hlavní sídlo. Západně od Piazza Alfieri narazíte na kapitulní chrám Collegiata di San Secondo (13.-15. století), nazvaný po patronu Asti. Ukrývá renesanční polyptych od Gandolfina d’Asti a fresky z 15. století. Kolem západní části Corsa Alfieri je soustředěno několik ze středověkých věží, jimiž město dříve proslulo. Řadí se k nim třeba Torre dei Comentini, velmi půvabná Torre Troyana a na vzdálenějším konci Torre Ropa. Poslední z nich byla vztyčena na troskách věže, v níž byl vězněn římský voják San Secondo. Nedaleký gotický dóm ze 14. století má portikus z 15.století. Uvnitř si neopomeňte prohlédnout fresky z 18. století, kropenky zhotovené z antických sloupů a dvě tesané plastiky z 12. a 13. století v západním rohu příčné lodi.

Trhy se zde konají každou středu a sobotu.

Informační kancelář: Piazza Alfieri 34, telefon 0141-530 357.


nahoru
Toto městečko se choulí vedle dvou ledovcem napájených jezer a kolem dokola je obklopují vysoké hory. Když je pěkné počasí, vypadá vskutku úchvatně. Vévodí mu hrad, kde kdysi nalezla domov savojská hrabata. Až do ranného 15. století patřila Avigliana k jejich oblíbeným sídlům. Hrad byl na tomto místě postaven již v polovině 10. století, ale dnes z něj zbyly jen trosky. Středověké domy se naopak dochovaly většinou nedotčené, obzvláště na dvou hlavních náměstích – Piazza Santa Maria a Piazza Conte Rosso. Z ostatních budov si povšimněte Casa della Porta Ferrata a Casa dei Savoia z 15. století na Via XX Settembre. Kostel San Giovanni (13.-14. století) vyniká obrazy od Defendenta Ferrariho z ranného 16. století.

Trhy se zde konají ve čtvrtek.

Informační kancelář: Piazza del Popolo 6, telefon 011-932 8650.


nahoru
Na kopci východně od Turína, kam se dostanete autem nebo vlakem, trůní úchvatná Basilica di Superga, zbudovaná Juvarrou v letech 1717-1731. Stavbu si objednal vévoda Viktor Amadeus II., aby splnil slib, který dal Panně Marii, když jej a jeho vojsko vysvobodí z francouzského obležení v roce 1706. Hlavním prvkem krásné žlutobílé fasády je velký portikus napodobující antický chrám. Hned za ním ční do výšky 65 metrů kopule se zvonicemi po stranách. Uvnitř se vám zatají dech – výzdoba se nese ve světlé modrožluté barvě a objevíte zde bezpočet zajímavých maleb a plastik. Pod bazilikou se rozprostírá rozměrná hrobka, kde jsou pohřbeni sardinští králové a různá savojská hrabata a vévodové z 18. a 19. století. Pamětní deska za bazilikou připomíná oběti leteckého neštěstí v roce1949, mezi nimiž bylo i turínské fotbalové mužstvo. Návštěva baziliky se vyplatí také pro strhující výhled na Turín.

Informační kancelář: Strada Basilica di Superga 73, Comune di Torino, telefon 011-898 00 83, otevřeno květen.září: 9-12 a 15-18 hodin; říjen-duben: 10-12 hodin a 15-17 hodin.


nahoru
Zhruba 25 kilometrů od Mondovi, tam kde končí vyhlídková silnice mířící údolím Torrente Corsaglia nahoru do Alpi Marittime (Pobřežních Alp), se nalézají jeskyně Bossea, jedny z nejúchvatnějších v Itálii. Tento jeskynní systém se vyznačuje pozoruhodnými, nádhernými stalaktity a dalšími útvary, jež se utvářely mnoho tisíc let. Průvodce vám ukáže rozmanité síně – některé jsou vskutku obrovské – s podzemními řekami a jezery. Uvidíte zde dokonce kostru pravěkého medvěda Ursus Spelaeus, která tu byla odkryta. Nezapomeňte si s sebou vzít svetr, protože teplota v jeskyních zřídka vystoupí nap 9°C.

Informační kancelář: Localitá Bossea, Comune Frabosa Soprana, telefon 0174-349 240, otevřeno denně pouze pro skupiny s průvodcem.


nahoru
Název tohoto města je odvozen od slova cumeo neboli klínový. Právě takový tvar má místo na soutoku dvou řek, Gesso a Stura di Demonte, kde Cuneo leží. Na začátku listopadu město pořádá regionální sýrový trh, na němž se prodávají neobvyklé tamější druhy sýrů. Centrem Cunea je rozlehlé hlavní náměstí Piazza Galimberti se starými podloubími, v nichž každé úterý obchodníci nabízejí své zboží. V 18. a 19. století se tvář města v mnohém změnila. Vznikly zde například bulváry se stromořadím, ale působivý viadukt, po němž vede trať do města, pochází ze 30. let. Odsvěcený kostel San Francesco ze 13. století se honosí portálem o dvě stě let mladším. Kostel Santa Croce z 18. století má neobyčejnou konkávní fasádu Francesca Galla. Cuneo představuje výhodnou základnu pro objevování krásných okolních údolí, například Valle Stura, kde roste vzácná květena.

Trhy se zde konají v úterý.

Informační kancelář: Piazza Alfieri 34, telefon 0141-530 357.


nahoru
Domodossola je přitažlivé horské město s římskými kořeny. V jeho středu se nalézá Piazza Mercato s domy s rozkošnými podloubími, vybudovanými v 15. a 16. století. Údolím Ossola, kde město leží, zasazeném do alpské krajiny s pastvinami a lesy se klikatí potoky a řeky s přehradami. K pěkným vesničkám severně od Domodossoly patří i Crodo, lázeňské středisko se studenými prameny, a Baceno s kostelem ze 14. až 16. století (nejvýznamnější v regionu), který vyniká krásnými freskami a dřevěnou výzdobou. V údolích Antigorio a Formazza dále na severu se daří fíkovníkům a vinné révě. Těsně před La Fruou padají z výšky 145 metrů ohromující vodopády řeky Toce (pokud voda právě není využívána pro výrobu elektrické energie). Jedinečnou scenerii nabízí také idylické zalesněné údolí Vale Vigezzo východně od Domodossoly.

Trhy se zde konají v sobotu.

Informační kancelář: Stazione Entrance, Piazza Matteotti 24, telefon 0324-248 265.


nahoru
Oblíbené lázně Garessio patří rozhodně k těm krásnějším střediskům v Pobřežních Alpách (Alpe Marittime). Jedná se o hrstku domů, roztroušených na kopcích a obklopených kaštanovými lesy. Podle místní legendy mají místní prameny zázračnou moc. Kolem roku 980 po Kristu pocítil osmdesátiletý šlechtic Aleramo po vypití minerální vody okamžitou úlevu od bolesti v oblasti ledvin a zmírnění potíží oběhového systému. Od té doby se zdejší voda využívá pro osvěžující chuť a hojivé účinky, zejména co se týče problémů zažívacího traktu a močového ústrojí.

Trhy se zde konají v pátek.

Informační kancelář: Piazza Carrara 135, telefon 0174-811 22

Okolí: Asi 10 km západně od Garessia se před vámi objeví dramatická silueta Castella di Casotto (telefon 0174-351 131, otevřeno denně), letního sídla savojské dynastie. Královská rodina sem jezdívala za léčivou minerální vodou, nádhernou krajinou a výjimečně čistým ovzduším. Město Ormea, 12 km na jihozápad, vás upoutá troskami hradu z 11. století, kostelem s gotickými freskami z pozdního 14. století a rozkošnými domy.


nahoru
Na jižní, piemontské straně rozlehlého Parca Nazionale del Gran Paradiso leží na břehu okouzlujícího horského jezera malé středisko Ceresole Reale. Cesta z Cuorgne vede zvlněnou krajinou Canavese a sleduje silnici N460 podél úzké rokle s kaskádou. V Noasce se můžete pokochat podívanou, jak se vody řítí dolů vysoko nad domy. Ceresole Reale je situováno v kotlině obklopené horami a loukami. Jezero je ve skutečnosti přehrada zásobující elektrickou energií Turín. Tento kout přírody představuje ideální základnu pro pěší i horolezecké túry do okolí. V zimním období nabízí vyžití i lyžařům.

Informační kancelář: Corso Vercelli 1, Ivrea, telefon 0125-618 131, Comune di Ceresole, telefon 0124-953 121.


nahoru
Toto jezero se řadí k nejméně navštěvovaným italským jezerům, avšak neprávem. Leží totiž v okouzlující krajině alpského podhůří. Hlavním střediskem je městečko Orta San Giuluo. Historické jádro vyniká zejména paláci a domy s železnými kovanými balkony. Na  Piazza Principale stojí Palazzo della Comunitá (1582) ozdobený freskami. Kostel Santa Maria Assunta  z 15. století se pyšní románským portálem a freskami a obrazy ze 17. století. Nad městem spatříte kostel Sacro Monte (1591-1770), který je zasvěcen sv. Františkovi z Assisi. Cestu k tomuto kostelu, z níž je nádherný výhled na jezero, lemuje 21 většinou barokních kaplí, v nichž fresky a sousoší líčí výjevy ze života sv. Františka. Uprostřed jezera je ostrůvek Isola San Giulio, na němž se dochovala bazilika s pozoruhodnou kazatelnou z černého mramoru z 12. století.

Informační kancelář: Via Olina 9/1, Orta San Giulio, telefon 0322-911 937.


nahoru
Původ Novary sahá až do doby Římanů, kdy se jmenovala Nubliaria (doslova zahalená v mlze). Dnes z jejich rozkošných náměstí a ulic s podloubími a historickými domy čiší tichý blahobyt. Mnoho významných budov je soustředěno na Piazza della Republica. Například krásné renesanční nádvoří radnice (Broletto), jež přitahuje studenty uměleckých škol, kteří si tu kreslí její půvabné arkády z červených cihel a kryté schodiště z 15. století. Rovněž zde najdete Museo Civico s archeologickým oddělením, obrazárnou a galerií moderního umění. (Via Fratelli Rosselli 20, telefon 0321-627 037, otevřeno út-ne). Na protější straně se tyčí dóm s ohromným portálem přestavěným roku 1865 v neoklasicistním slohu. V interiéru vás zaujmou renesanční malby a vlámské tapiserie. Lze zde spatřit také pozůstatky původní svatyně San Siro (12. století) s freskami a křížovou chodbou (9. století). Sousední baptisterium, zčásti z 5. století, zdobí fresky znázorňující hrůznou Apokalypsu (Piazza della Repubblica, telefon 0321-661 661). O několik ulic dál stojí kostel San Gaudenzio (pozdní 16. století) s protáhlou kopulí a věžičkou. Na špici 121 m vysoké věže uvidíte sochu sv. Gaudencia. Uvnitř kostela naleznete renesanční a barokní malby od piemontských umělců, např. oltářní obraz od Gaudenzia Ferrariho ze 16. století.

Trhy se zde konají v pondělí, čtvrtek a v sobotu.
Informační kancelář: Corso Cavour 2, telefon 0321-378 443.


nahoru
Pinerolo leží v úžasném prostředí u kopců, kde se setkávají údolí řek Lemina a Chisone. Žil zde rod Acaiů, větev savojské dynastie. Pinerolo se netěšilo tak poklidné historii jako Turín. Mezi 15. a 18. stoletím se několikrát ocitlo v područí Francouzů, kteří ve snaze vybudovat z města obrannou pevnost, zbourali mnoho starobylých budov. Byl zde vězněn nechvalně známý "Muž v železné masce". Dnes je Pinerolo rušným obchodním městem. Dóm v centru byl v průběhu 15.-16. století přestavěn v gotickém slohu a pyšní se krásným portálem a působivou zvonicí. Po Via Principi d'Acaia se dostanete k paláci acajských hrabat (14. století) a ke kostelu San Maurizio (13. století). Zde ve stínu zvonice nalezla hrabata místo posledního odpočinku.

Trhy se zde konají ve středu a v sobotu.

Informační kancelář: Viale Giolitti 7 - 9, telefon 0121-795 589.


nahoru
Toto hrozivě vyhlížející opatství na úbočí hory Monte Pirchiriano ve výši 610 metrů, připomíná spíše pevnost než duchovní stánek, jímž bylo 600 let. Zdejší společenství bylo založeno kolem roku 1000 zřejmě na místě původní svatyně a v době největšího rozkvětu přitahovalo poutníky do Říma, což mu zajistilo obrovské bohatství a moc. Spadalo pod něj více než sto opatství v Itálii, Španělsku a ve Francii. Přestože mělo obranné hradby, čelilo v historii několika útokům, začalo chátrat a roku 1662 bylo zrušeno. Po zdolání 154 schodů vytesaných do skály se vám naskytne úchvatná podívaná na okolní krajinu a Alpy. Na vrcholu Schodiště mrtvých (Scalone dei Morti) se nachází románská brána Porta dello Zodiaco, zdobená symboly souvisejícími se znameními zvěrokruhu. Samotný kostel se zakomponovanými prvky starší stavby se datuje do 12.-13. století. V interiéru stojí za pozornost fresky a obrazy z 16. století. V kryptě naleznete náhrobky vévodů a hrabat savojsko-carignanské dynastie.

Informační kancelář: Strada Sacra di San Michele, otevřeno út-ne, telefon 011-939 130.


nahoru
Na zalesněné úbočí nad městem Biella se rozkládá tichý komplex s kostelem a hospicem. Tvoří jej tři náměstí obklopená světlými budovami, jejichž střechy pokrývají kamenné šindele. Svatyni (17.-18. století) původně založil ve 4. století sv. Eusebius, vercelliský biskup. Měla sloužit jako hospic pro chudé a "relikviář" Černé Madony, kterou si světec přinesl ze Svaté země. Tato socha (údajně dílo sv. Lukáše) se stala cílem největších poutí v kraji. Madona je uložena v Chiesa Vecchia (Starém kostele). Za ním se tyčí budova neoklasicistního Nového kostela Chiesa Nuova (1885-1960). Za Novým kostelem je cesta, jenž vás dovede k lanovce vedoucí na Monte Mucrone s horským jezerem a krajinou jako stvořenou pro horské túry. Jihozápadně od komplexu se nachází 19 kaplí z let 1620-1720 s freskami líčícími výjevy ze života Panny Marie.

Informační kancelář: Via Santuario d'Oropa 480, otevřeno denně, telefon 015-245 5920.


nahoru
Tento nádherný lovecký zámeček projektoval architekt Filippo Juvarra v roce 1729-30 pro Viktora Amadea II. Je znám též jako Palazzina di Caccia di Stupinigi nebo Villa Reale di Stupinigi. Leží v malebném prostředí 9 km jihozápadně od Turína a připomíná zámek ve Versailes. Hlavní blok sestává z kopule nad kruhovou budovou, z níž vystupují křídla jako lopatky větrného mlýnu. Ústřední část odlehčuje balustráda s postavami a vázami a kopuli korunuje socha jelena z 18. století. V rozlehlém interiéru naleznete iluzivní malby a fresky s loveckými výjevy. Asi 40 místností zabírá Museo d'Arte e di Ammobiliamento zaměřené na nábytek a bytové doplňky 17. a 18. století. Mnohé exponáty sem byly přemístěny z jiných královských sídel. K zámečku přiléhá rozlehlý pozemek s širokými alejemi, parky a pestrobarevnými partery.

Informační kancelář: Piazza Principe Amadeo 7, Stupinigi, otevřeno út-ne, telefon 011-358 1220.


nahoru
Toto půvabné horské městečko zažilo největší rozmach v době Římanů. Augustův oblouk z 8. století před Kristem, připomíná spojenectví uzavřené zde mezi keltským náčelníkem a císařem Augustem. Naleznete zde další římské památky, jako např. pozůstatky amfiteátru, zbytky městských hradeb nebo dva oblouky akvaduktu. Impozantní je rovněž římská brána Porta Savoia ze 4. století upravovaná ve středověku. Velká část historického jádra pochází právě ze středověku, včetně hradu hraběnky Adelaidy a dómu. Obě stavby pocházejí z 11. století. Dóm od doby svého vzniku velmi změnil tvář. V interiéru ukrývá polyptych (asi 1500) připisovaný Bergognonovi a cenný vlámský triptych Panny Marie a světců ze 14. století. Na jih od města se nalézá uprostřed ranně středověkých domů gotický kostel San Farncesco.

Trhy se zde konají v úterý.
Informační kancelář: Corso Inghilterra 39, telefon 0122-622 470.


nahoru
Turín (Torino) je v mysli většiny lidí spjat s průmyslem a prosperitou. Samozřejmě že je hnací silou italské ekonomiky, ale také městem nebývalého kouzla a půvabu. Úchvatné barokní stavby a znamenitá muzea jsou zasazena do dramatické scenerie alpského podhůří. Turín je však domovem také světoznámého turínského roucha, automobilky Fiat a fotbalového mužstva Juventus.

K prohlídce Turína si dovolíme Vám doporučit specializovaného průvodce, jichž je na našem trhu velký výběr.

Trhy se zde konají každou sobotu.

Informační kancelář: Piazza del Castello 161, telefon 011-535 181.


nahoru
Turistické středisko a městečko Varallo se nalézá v půvabném údolí řeky Sesia. Jeho největší chloubou je kostel Santa Maria delle Grazie z 15. století, jenž ukrývá nádherné fresky, znázorňující scény ze života Krista a iluzivní architektonické prvky od Gaudenzia Ferrariho (1448-1546). Za kostelem vede schodiště a lanovka k ještě roztodivnějšímu církevnímu komplexu Sacro Monte ve výšce 610 metrů. Tato svatá hora byla založena arcibiskupem Karlem Boromejským jako svatyně Nového Jeruzaléma. Basilica dell'Assunzzione s fasádou z 19. století stojí na nádvoří s kašnou a palmami. Interiér hýří marnotratnou barokní výzdobou. Naleznete zde 40 kaplí představujících uctívaná místa v Jeruzalémě, vyzdobených freskami, sochami a polychromovanými skulpturami.

Trhy se zde konají v úterý.

Informační kancelář: Corso Roma 38, telefon 0163-539 38.


nahoru
Vercelli leží v nížině mezi rýžovými poli, která dávají každoročně sklizeň pro miliony talířů rizota a není proto divu, že město je hlavním střediskem pro pěstování této plodiny v Evropě. V 16. století vznikla ve Vercelli osobitá malířská škola. Město se honosí architektonickým skvostem Basilicou di Sant'Andrea ze 13. století, která se proslavila jako první přiklad italské architektury, ovlivněné severofrancouzskou gotikou. Za povšimnutí stojí krásně klenutá hlavní loď a typicky gotický opěrný systém. Bazilika byla budována v letech 1219-27 jako součást opatství papežského legáta a je ojedinělým počinem románské architektury. V horní polovině fasáda překvapivě mění barvu z modrošedé ve spodní části na červenobílou na věžích, které spojuje dvojitá arkáda. Ústřední lunetu z 12. století zvýrazňují reliéfy. Trojlodní interiér spoře osvětlují rozety. Střízlivá výzdoba se soustřeďuje převážně na klenbě podpírané štíhlými dříky. Na severní straně se nachází prostá křížová chodba ze 13. století s arkádami nesenými svazkovými sloupy. Nedaleko se nacházejí ostatní významné historické budovy jako například dóm ze 16. století, Ospedale Maggire ze 13. století a kostel San Cristoforo s freskami a nádhernou Madonou, obojí z roku 1529 od Gaudenzia Ferrariho. Mistrovská díla vercelliské školy můžete obdivovat v Museu Civico Borgogna (Via Antonio Borgogna 8, telefon 0161-252 776, otevřeno út-pá odpoledne). Corso Libertá je stěžejní obchodní ulice a pyšní se domy a dvory z 15. století.

Trhy se zde konají v úterý a pátek.
Informační kancelář: Viale Garibaldi 90, telefon 0161-250 002.


nahoru
Prstenci horských středisek kolem Turína se hovorově říká Via Lattea neboli "mléčná dráha". Je oblíbeným cílem víkendových túr a ve zdejších vesnicích, jako například Bardonecchii a Sauze d'Oulx, se dochovaly tradiční dřevěné a kamenné budovy charakteristické pro tento region. Pěkně ozdobeným chórem z 15. století se pyšní kostelík v Bardonecchii. Naproti tomu moderní komplex v Sestriere vznikl účelově, aby stoupla kapacita lůžek pro lyžaře a v létě pro pěší turisty. Na štít Punta Colomion vás částečně vyveze sedačková lanovka. Na vrcholu se vám otevře fascinující rozhled a navíc odtud vede bezpočet turistických stezek.

Informační kancelář: Via Pinerolo 14, Sestriere, telefon 0122-755 444.reklama