o nás
    kontaktujte nás
    všeobecné podmínky
    způsob platby
    pojištění
    jak rezervovat
    trajekty
    praktické informace

    na mapě
    dle regionů
    dle parametrů
    dle názvu
    rychlé hledání
    nápověda

    slevy
    dotazník
    novinky

    zastoupení ČR v Itálii
    zastoupení SR v Itálii
    zastoupení Itálie v ČR
    itinerář
    průvodce
    kuchyně

mapa serveru
Převodník měn
eBanka


Alghero
Bosa
Cagliari
Cala Gonone
Parco Nazionale dell´Arcipelago de la Maddalena
Nuoro
Oristanto
Sant´Antioco
Sassari
Smaragdové pobřežínahoru
Město vzniklo počátkem 12. století na poloostrově v Algherském zálivu. Název se odvozuje od mořských řas alghero, které se zde hojně vyskytují. V roce 1353 je dobyli Aragonci a osídlili přistěhovalci z Barcelony a Valencie. Na přelomu 19. a 20. století sem jezdili členové italské královské rodiny na letní sídlo Villa Las Tronas, které dnes slouží jako hotel. Město proslulé výrobou šperků z korálů (korálové útesy jsou dnes již chráněny) je jedním z nejdůležitějších rybářských přístavů Sardinie. Rušný přístav ve Starém městě obepínají hradby s cimbuřím a obrannými věžemi. Torre di Porta Terra ze 16. století je známa také jako Židovská věž (dříve hlavní vstup do města). Na okraji starého města se tyčí další věze jako například Torre dell’Espero Reial, osmiboká Torre San Giacomo (dříve sem zavírali toulavé psy) a kulatá věž Torre della Maddalena známá také jako Garibaldiho – odtud Garibaldi odvezl obyvatele ohrožené epidemií cholery na volné moře. Nejsevernějším bodem opevnění je bývalá Prašná věž Torre della Polveriera. Ve stylu katalánské gotiky se nese Duomo Santa Maria ze 16. století. Tato trojlodní katedrála má nádhernou gotickou zvonici a portál, ostatní části byly v průběhu staletí přestavovány. Uvnitř můžete vidět dřevěný kříž z 16.st. a mauzoleum knížete z Monferratu.

Objevíte zde také kostel San Francesco (14. století) s rozkošnou křížovou chodbou a barokní svatyní San Michele. Krásný renesanční portál má Casa Doria ve Via Principe. Alghero má také své aquarium, ve kterém se můžete seznámit se životem v moři i ve sladkých vodách Sardinie.

Trhy se zde konají ve středu.

Informační kancelář: Piazza Porta Terra 9, telefon 079 – 97 90 54.

Okolí: Lodí si můžete udělat výlet k úžasné hluboké přírodní jeskyni Grotta di Nettuno za mysem Capo Caccia. Tato mořská jeskyně byla dříve útočištěm spousty tuleňů, dnes zde uvidíte „jen“ krápníky, jezírka, prohlubně… Vládce moří Neptun si pro své sídlo nemohl vybrat lépe. Autem pak můžete navštívit nedalekou Palmaveru, nuraghský obranný systém z roku 1000 př.n.l.


nahoru
Malebné přímořské městečko leží u ústí řeky Temo, jediné splavné řeky na Sardinii. Historická čtvrť Sa Costa se jakoby šplhá po svahu kopce, jehož vrchol korunuje Castello di Serravalle. Hrad nechala v roce 1122 zbudovat rodina Malaspinů. Úzké uličky a průchody se od středověku téměř nezměnily. U Tema se nacházejí Sas Conzas, bývalé dílny a domy barvířů. Ospalá čtvrť Sa Piatta u řeky je více kosmopolitní než zbytek Bosy. Zahrnuje gotický dóm (15. století) a románsko-gotický kostel San Pietro (11.-13. století).

Trhy se zde konají každé úterý.

Informační kancelář: Corso Vittorio Emanuele 59, telefon 0785 – 37 61 07.


nahoru
Hlavní město Sardinie postupně pobývali Féničané (7.st.př.n.l.), Kartaginci a Římané (3.st.př.n.l.). Město se snažili dobýt také Ostrogóti, Vandalové, Saracéni, Maurové či Janované. V roce 1326 bylo Cagliari dobyto Španěly a stává se trvale hlavním městem Sardinie. Město bylo osídleno již kolem roku 5000 př.n.l. Z římského období se dochoval do skály vyhloubený amfiteátr pro 20 tis. diváků (Viale Sant’Ignazio, otevřeno út – ne). Za ním se na ploše 5 ha rozprostírá botanická zahrada patřící k univerzitě. Nejlepší důkazy o rané historii města podá Cittadella dei Musei (Piazza Arsenale, telefon: Museo Nazionale Archeologico 070 – 65 59 11, Pinacoteca 070 – 67 01 57, otevřeno denně). V této bývalé královské zbrojnici se nalézá několik muzeí, jako třeba Museo Nazionale Archeologico nebo Pinacoteca (obrazárna). Velkolepá Bastione San Remy na Piazze Constituzione skýtá úchvatný výhled na město a okolní krajinu. Románský dóm obdržel ve 20. století nový kabát. Nedaleko se tyčí Torre San Pancrazio (14. století). Na Piazze San Cosimo stojí kostel San Saturno zvaný též Saturnino, vzácná památka na byzantské područí. Ve východní části města stojí na kopci klášterní komplex skládající se z baziliky, křížové cesty a poutního kostela Santuario di Bonaria zasvěceného patronce rybářů a námořníků Madonně di Bonaria. Velkolepé venkovní schodiště bylo postaveno před návštěvou papeže Pavla VI.

Trhy se zde konají denně.

Informační kancelář: Piazza Matteotti 9, telefon 070 – 66 92 55.

Okolí: Zajděte si na výlet do Monte Sette Fratelli – státního lesa asi 30 km severovýchodně od Cagliari. Pokud se chcete podívat na zbytky chrámů, divadlo nebo mozaiky z doby Římské, navštivte mezi 9. a 19. hodinou přístavní městečko Nora. Bylo založeno zřejmě již v 9. st.př.n.l. a patřilo k bohatým obchodním městům. Za návštěvu také stojí nejzachovalejší komplex Nuraghe Su Nuraxi z 5.st.př.n.l., ve kterém můžete vidět zachovalé zdi několika desítek obydlí.


nahoru
Vesnička východně od Nuora, sevřená mezi mořem a vysokými horami. Zároveň také rušné přímořské letovisko a rybářský přístav s nádhernými plážemi. Podél pobřeží objevíte dvě odlehlé zátoky Cala di Luna a Cala Sisine. Přírodní jeskyni Grotta del Bue Marino se zvláštními skalními útvary můžete navštívit pouze lodí, která vyplouvá z místního přístavu. Celé okolí je jako stvořené k procházkám a pěším túrám.

Trhy se zde konají denně.

Informační kancelář: Viale Buemarino, telefon 0748 – 93 61 96.


nahoru
Přírodní park La Maddalena se skládá ze 7 ostrovů: La Maddalena, Caprera, Spargi, San Sefano, Budelli, Santa Maria a Razzoli. Kromě ostrova San Stefano, kde je americká vojenská základna, jsou všechny ostrovy přístupné a nabízejí koupání v průzračném moři u krásných pláží. Největší z nich - La Maddalena (19,6 km2) – je jediný trvale obydlen, a to od roku 1770. Ve stejnojmenném městě můžete navštívit Námořní muzeum, v němž je k vidění část ztroskotané římské lodi s nákladem amfor. Druhý největší ostrov Caprera je s La Maddalenou spojen mostem. Na tomto ostrově prožil poslední léta života vůdce italského obrození Giuseppe Garibaldi. Dům, který si zde zakoupil i s polovinou ostrova roku 1856, slouží dnes jako muzeum.


nahoru
Toto město s ohromující polohou pod Monte Ortobene a dramatickým Sopramonte je domovem významných spisovatelů. Patří k nim i Grazia Deleddaová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 1926. Dům, ve kterém se v roce 1871 narodila, byl restaurován a je přístupný veřejnosti. V Museu della Vita e dell Tradizioni Popolari Sarde (Via Mereu 56, telefon 0748 – 314 26, otevřeno duben – říjen denně, listopad – březen út – ne dopoledne) vystavují ucelenou sbírku etnických předmětů, včetně tradičních krojů a šperků. Klikatá cesta vás dovede k Monte Otrobene (955 m), na jejímž vrcholu stojí bronzová socha Krista.

Trhy se zde konají v pátek a sobotu.

Informační kancelář: Piazza d’Italia 19, tel. 0748 - 30083.


nahoru
Provincie Oristano pokrývá zhruba území historické Arborey, jíž vládla Eleonora Arborejská (až do r. 1827 platil její zákoník z r. 1392). Na Corsu Vittorio Emanuele vzbuzuje pozornost Casa di Eleonora ze 16. století a o trochu dál Aniquarium Arborense (Via Parpaglia 37, telefon 0783 – 79 12 62, otevřeno denně) s expozicí neolitických, punských, římských a nuraghských artefaktů. Torre di San Cristoforo (1291) na Piazze Roma byla v minulosti součástí městského opevnění. Dóm ze 13. století dostal později barokní podobu. Více vás upoutají kostely Santa Chiara (1343) a San Martino ze 14. století.

Trhy se zde konají v úterý a pátek.

Informační kancelář: Via Cagliari 278, telefon 0783 – 741 91.

Okolí: Asi 20 km západně od Oristana na poloostrově Sinis stojí nejstarší křesťanský kostel na Sardinii. Můžete zde také vidět zříceniny Tharru, punské osady z 11. až 8. století před Kristem.


nahoru
Město bylo v minulosti fénickým přístavem (pod jménem Sulcis) a důležitou základnou Římanů. O jeho téměř nepřetržitém osídlení svědčí katakomby (Piazza Parrocchia, telefon 0781 – 830 44, otevřeno denně) a fénické pohřebiště, jež později používali i křesťané. Spatříte je pod bazilikou Sant’Antioco Martire z 12. století. Za zmínku stojí také Tophet, punská svatyně bohyně plodnosti Tanit a Antiquarium (Via Regina Margherita 113, telefon 0781 – 835 90, otevřeno denně) opatrující fénické artefakty.

Informační kancelář: Piazza Repubblica, telefon 0781 – 820 31.


nahoru
Sassari založili janovští a pisánští kupci ve 13. století. Proslulo zejména oslavami Cavalcata Sarda v den Nanebevstoupení Páně. V centru hustě zastavěné středověké čtvrti s četnými kostely se nachází dóm San Nicola z 11. století s pozdějšími barokními úpravami. Na severu města vás zaujme Fonte Rosello, ohromná renesanční kašna s dvanácti kamennými lvími hlavami chrlícími vodu. Museo Archeologico Nazionale „G.A. Sanna“ (Via Roma 64, telefon 079 – 27 22 03, otevřeno denně dopoledne) vás seznámí s fascinujícími dějinami nuraghů.

Trhy se zde konají každé pondělí.

Informační kancelář: Viale Caprera 36, telefon 079 – 29 95 44.

Okolí: Nedaleko od silnice N131 stojí románský kostel Santissima Trinitá di Saccargia z roku 1116. O něco dále stojí kostel San Michele di Selvenero (12. století). V Ardaře narazíte na čedičový kostel Santa Maria del Regno neboli „Černou katedrálu“.


nahoru
Kdysi divoké a pusté pobřeží od Golfo di Cugnana po Golfo di Arzachena se proměnilo koncem 50. let 20. století na jednu z nejlukrativnějších rekreačních oblastí na světě. Její původní vzhled je přísně udržován. Ve městě Porto Cervo se střídají butiky a luxusní restaurace s nočními kluby a přepychovými hotely. To vše je dostupné jen opravdovým boháčům.

Informační kancelář: Via Catello Piro 1, Olbia, telefon 0789 – 214 53.

Okolí: Pokud vás to nechává chladnými, zamiřte na sever do Baia Sardinia a Canigione. Z Palau vyplouvají trajekty do La Maddaleny a na Isolu Caprera kde najdete Museo Nazionale Garibaldino (Frazione Caprera, Maddalena, telefon 0789 - 72 71 62, otevřeno denně dopoledne).

reklama