o nás
    kontaktujte nás
    všeobecné podmínky
    způsob platby
    pojištění
    jak rezervovat
    trajekty
    praktické informace

    na mapě
    dle regionů
    dle parametrů
    dle názvu
    rychlé hledání
    nápověda

    slevy
    dotazník
    novinky

    zastoupení ČR v Itálii
    zastoupení SR v Itálii
    zastoupení Itálie v ČR
    itinerář
    průvodce
    kuchyně

mapa serveru
Převodník měn
eBanka


Ostrov Elba
Portoferraio
Porto Azzurro
Capoliveri
Marciana
Sant‘ Andrea
Ostrovy okolo Elby
Toscana
Arezzo
Artimino
Bagni di Lucca
Carrara
Cortona
Crete Senesi
Elba
Fiesole
Garfagnana
Chiusi
Lucca
Maremma
Massa Marittima
Montalcino
Monte Argentario
Montepulciano
Monteriggioni
Pienza
Pisa
Pistoia
Pitigliano
Prato
San Galgano
San Gimignano
San Miniato
Sansepolcro
Siena
Sovana
Torre del Lago Puccini
Viareggio
Vinci
Volterra


nahoru
Hornatý ostrov Elba nabízí návštěvníkům čistou vodu, krásné pláže s bílým pískem, ale i lesnaté vnitrozemí. Správním střediskem tohoto třetího největšího italského ostrova (29x19 km) je město Portoferraio. K dalším pěkným městům náleží Capoliveri, Porto Azzurro, Marciana nebo Bidola.
Hlavním zdrojem příjmů byla již od středověku těžba železné rudy a dalších nerostů, po 2.sv.v. se však ostrov orientuje na cestovní ruch, výborné je také místní víno.
Ostrov ovládali Římané, Pisané, Janované, Medicejští, Španělsko, Turecko a Francie. Nejvíce je však ostrov proslaven nuceným pobytem Napoleona od května 1814 do února 1815, kdy utekl do Francie. Na ostrově byl za jeho působení obnoven vzdělávací a právní systém, postavily se silnice a zmodernizována byla také ekonomika. Toskánské ostrovy a okolní moře tvoří největší chráněný mořský park v Evropě – Parco Nazionale Arcipelago Toscano. Organizace spravující tento park sídlí v Portoferraiu. Z města Marciana Marina vyplouvají od dubna do října lodi s proskleným dnem M/N Nautilus.


nahoru
Od přístavu schodištěm k bráně Porta a Terra, nahoru Piazza Gramsci. Victor Hugo, po němž je pojmenována ulice vedoucí k nejvyššímu místu staré čtvrti, zde bydlel jako chlapec. Stojí zde sídlo Napoleona – Villa dei Mulini – z níž je pěkný výhled do okolí. Uvnitř si pak můžete prohlédnout empírový nábytek, knihovnu a ložnici ve slohu barokním. Pinacoteca Foresiana – sbírka obrazů z období Napoleonovy vlády ; střed města tvoří Piazza della Republica, kousek odtud Porta a Mare postavena Medicejskými. V přístavu, jemuž vévodí věž Martello, stojí Museo Archeologico vystavující džbány a amfory z potopených římských lodí.

V okolí: 5 km – Villa di San Martino – neoklasicistní průčelí s motivy písmene N; jsou zde krátkodobé umělecké výstavy. V zadní části pozemku se nachází Napoleonovo skromné letní sídlo – místnosti v empírovém stylu, Sala Egizio – výjevy s motivy řeky Nil mají připomínat egyptské tažení.


nahoru
Roku 1603 bylo silně opevněno španělským králem Filipem III. Dnes v pevnosti vězení.


nahoru
3,5 km JZ od Porta Azzurra, nad ním Monte Calamita, se nachází kvetoucí vnitrozemské středisko. V létě jezdí autobusy každou hodinu do plážových středisek do 1 hodiny ráno.


nahoru
Vysoko položená, izolovaná vesnička; nejstarší osídlení na Elbě; stará čtvrť s úzkými uličkami, průchody, belvedery; pevnost Fortezza Pisano z 12.st. (uzavřena pro veřejnost, výhled); kabinková lanovka (cabinovia) jede na vrchol Monte Capanne (1018 m) – nejvyšší hora Elby; u Marciany Oratorium di San Cerbone z 15.st.; Santuario della Madonna del Monte – nejuctívanější svatostánek na ostrově – renesanční kostel postavený jako místo pro uložení kamene se záhadnou malbou Panny Marie


nahoru
Jedno z nejmodernějších letovisek na ostrově; čisté moře přitahuje potápěče.


nahoru
Gorgona (blízko Livorna) a Pianosa – 14 km JZ od Elby, nejpřísněji strážená vězení

Montecristo – žulový ostrov se zvedá do výšky 645 m, 45 km J od Elby,

Capraia – 30 km SZ od Elby, do r. 1996 jako trestanecká kolonie. Zakrslá vegetace téměř bez stromů, ve středu horský hřeben (400 m). Vynikající hlubinné potápění.

Vesnice Capraia Isola – pevnost Fortezza di San Giorgio Opuštěné jezírko Lo Stagnone, pod vrcholem Monte Arpagna (410 m) je místo Il Semaforo – výhled

 reklama