o nás
    kontaktujte nás
    všeobecné podmínky
    způsob platby
    pojištění
    jak rezervovat
    trajekty
    praktické informace

    na mapě
    dle regionů
    dle parametrů
    dle názvu
    rychlé hledání
    nápověda

    slevy
    dotazník
    novinky

    zastoupení ČR v Itálii
    zastoupení SR v Itálii
    zastoupení Itálie v ČR
    itinerář
    průvodce
    kuchyně

mapa serveru
Převodník měn
eBanka


Bolzano
Bressanone
Brunico
Canazei
Castello di Avio
Cavalese
Cembra
Madonna di Campiglio
Malles Venosta
Merano
Ortisei
Rovereto
San Martino di Castrozza
Trident
Vipiteno
nahoru
Bolzano, správní středisko Alto Adige, je branou mezi italsky hovořícím Trentinem a německy mluvícím Alto Adige neboli Jižním Tyrolskem. Vyniká jasným tyrolským koloritem. Starému centru a jeho jádru, náměstí Piazza Walther dominuje gotický dóm z 15. století, s pestrobarevnými střešními taškami a nádhernou věží. O významu vína pro místní hospodářství – okolní kopce pokrývají vinice – svědčí dveře uvnitř dómu, zdobené reliéfy znázorňujícími postavy v plné práci na vinici. Uprostřed Piazzy Walther stojí socha Waltera von der Vogelweide, trubadura 13. století, jenž se podle pověsti narodil v okolí Bolzana. Ulice severně od náměstí lemují domy se složitě zkrášlenými štíty, balkony a arkýři. Povšimněte si zbytků fresek na pastelových fasádách. Na Piazza Grano se koná trh s lákavou škálou místních produktů, které nabízejí i dál na Via dei Portici. Tato ulice vede až k Museo Civico, kde vám interiéry, dřevořezby a kroje přiblíží dějiny Jižního Tyrolska. (Via Cassa di Risparmio 14, telefon 0471-97 4 625, otevřeno út-so). V novém Museo Archeologico uvidíte 5000 let starého „Ledového muže“ (Via Museo 43, telefon 0471-982 098, otevřeno út-so).  Chisa dei Domenicani (dominikánský kostel) na Piazza Domenicani se honosí freskami líčícími Triumf smrti a dekorovanou křížovou chodbu.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Piazza Walther 8, telefon 0471-970 660.


nahoru
Úzké středověké uličky Bressanone se soustřeďují kolem katedrály a paláce knížat-biskupů, kteří v minulosti dlouho vládli městu. Dóm na náměstí Piazza del Duomo byl přestavěn v 18. století, ale úpravy se netýkaly křížové chodby ze století dvanáctého, zkrášlené velkolepými freskami o tři století mladšími. Marnotratně zdobené interiéry Palazza Vestovile, renesančního biskupského paláce, nyní zabírá Museo Diocesano. Opatruje cenné středověké předměty a jeho součástí je i Museo dei Presepi se sbírkou místními umělci vyřezávaných dřevěných postaviček, určených do jesliček.

Trhy se konají v pondělí.
Informační kancelář: Viale Stazione 9, telefon 0472 - 83 64 01.

Okolí: Ve Velturnu, 8 km jihozápadně od Bressanone, si nenechte ujít renesanční Castello di Velturno, letní útočiště panovníků Bressanone, pozoruhodné freskami v komnatách. Po něco více než třech kilometrech na sever od Bressanone objevíte malebný, hradbami obehnaný klášterní komplex Abbazia di Novacella s jedinečnými freskami v křížové chodbě. Dále na sever v údolí leží Rio di Pusteria (Mühlbach). Východně od něj vás jistě ohromí zbytky hraniční pevnosti. Naváděla staré cestovatele k celnici, jež oddělovala Tyrolsko do kraje Görz. Vysoko nad městem Rio di Pusteria, směrem na jihovýchod, se nejasně rýsuje silueta masivního hradu Castello di Rodengo (Rodeneck). Uvnitř stojí za zmínku fresky ze 13. století, líčící scény z bitev, Poslední soud a dvorské příběhy z romance Iwein od středověkého básníka Hartmanna von Aue.


nahoru
Okouzlující město Brunico, na něž z výšky shlíží impozantní středověký hrad si zachovalo opevnění ze 14. století a síť úzkých uliček, kam se můžete vydat jen pěšky. Kostel sv. Uršuly, severozápadně od stejnojmenné brány, stojí za pozornost kvůli souboru pěkných oltářních reliéfů Narození Páně z poloviny 15. století. Museo Etnografico di Teodone vás seznámí s tradičním rolnickým životem a místními kroji. Prohlédnout si můžete také statek a stodolu ze 16. století. (Via Duca Teodone 24, telefon 0474-552 087)

Trhy se konají v středu.

Informační kancelář: Via Europa 26, telefon 0474-555 722.


nahoru
Canazei leží na úpatí jedněch z nejvyšších a nejmajestátnějších seskupení vrcholů. Představuje dobrou základnu pro výlety do Dolomit. V létě vás sedačkové lanovky vyvezou na vyhlídky, odkud se můžete naplno pokochat krásou okolních hor. K nejoblíbenějším vyhlídkám se řadí Belvedere I, kam se dostanete lanovkou z Via Pareda v Canazei. Na severu se vypínají štíty masivu Sella, na západě spatříte Sasso Lungo a na jihu Marmoladu (3343 m), nejvyšší vrchol Dolomit.

Trhy se konají v sobotu.

Informační kancelář: Via Roma 34, telefon 0462-601 113.

Okolí: Museo Ladino (Franzione San Giovanni, telefon 0462-642 67) ve Vigu di Fassa, 13 kilometrů na jihozápad, se soustřeďuje na engadinskou rétorománštinou hovořící obyvatele v údolí Fassa. Třebaže tento němčinou ovlivněný italský dialekt pomalu zaniká, staré tradice místních lidí (kroje, hudba) přežívají dodnes.


nahoru
Po celém toku až k Brennerskému průsmyku lemují řeku Adige hrady, avšak jen k několika je tak pohodlný přístup jako ke Castellu di Avio jihozápadně od Aly. Byl založen v 11. století a o dvě stě let později značně rozšířen a dnes skýtá výhled daleko do okolí. Z bezpočtu fresek se světskými náměty vyzdvihujeme vzácný cyklus v Casa delle Guardie (strážním domku), znázorňující výjevy z bitev 13. století.

Informační kancelář: Via Castello, Sabbionara d’Avio, telefon 0464-684 453, otevřeno únor-září: út-ne 10-13 h, 14-18 h; říjen-listopad: út-ne 10-13 h, 14-17 h


nahoru
Cavalese je nejvýznamnějším městem ve Val di Fiemme, kraji květinami posetých vonných pastvin, rozkošných zalesněných údolí a tyrolské architektury. Uprostřed města se nalézá Palazzo della Magnifica Comunitá. Toto někdejší sídlo středověké městské rady, jež vládla kdysi částečně autonomnímu regionu, pochází ze 13. století. Dnes jeho táflované interiéry ukrývají středověké malby od místních umělců a archeologickou sbírku (Piazza Cesare Batisti 2, telefon 0462-340 365, otevřeno červenec-srpen po-so odpoledne). Většina návštěvníků sem přijíždí za skvělým letním i zimním vyžitím a nechává se vyvést lanovkou na 2229 m vysokou horu Alpe Cermis, jež se zvedá jižně od města.

Trhy se konají poslední úterý v měsíci, v červenci i v neděli.

Informační kancelář: Via Fratelli Bronzetti 60, telefon 0462-241 111.

Okolí: Kostel v Teseru, sousední vesnici východně od Cavalese, se pyšní freskou od neznámého malíře z 15. století, zpodobňující rušitele svátečního dne. Samotný kostel byl postaven v roce 1450 a vyniká množstvím gotických kleneb a moderním ztvárněním Ukřižování, zobrazeného na pozadí vesnice. V Predazzu, asi 13 km na východ, vás Museo Geologico e Mineralogico (Piazza Santi Filippo e Giacomo 1, telefon 0462-502 392) seznámí s místní geologií.


nahoru
Vinařské město Cembra trůní na terasovitých svazích půvabného údolí květinami obsypaných vesniček. Nějakých 6 km na východ objevíte Piramidi di Segonzano, jedinečnou skupinu erozí vytvořených skalních věží, z nichž některé přesahují výšku 30 metrů. Na každém vrcholku spočívá obří balvan. Cesta k věžím je sice strmá, ale dobře značená a informační tabule podél ní vám osvětlí vznik těchto bizarních útvarů, připomínajících ohromná termitiště, čnící nad lesnatou krajinou, domovem mnoha druhů ptáků. Další odměnou vám bude strhující výhled z vrcholku na cemberské údolí a na západě možná uvidíte až k masivu Brenta. (Strada Statale 612 do Calavese, telefon 0461-683 110, otevřeno denně)

Trhy se konají ve středu.

Informační kancelář: Piazza Toniolli 2, telefon 0461-683 110.


nahoru
Madonna di Campiglio je nejvýznamnějším střediskem ve Val Meledriu. Díky své poloze mezi masivy Brenta a Adamello představuje výhodný výchozí bod pro pěší a lyžařské túry uprostřed strhující horské scenérie. Lanovky paprskovitě vybíhají z města do všech směrů a umožňují snadný přístup k okolním štítům.

Trhy se konají od června do září v úterý a čtvrtek.

Informační kancelář: Via Pradalago 4, telefon 0465-442 000.

Okolí: Kostel v Pinzolu, 14 km jižně od města, má zachovalou fresku znázorňující Tanec smrti (1538). Nevyhnutelný rej bohatých i chudých podtrhuje text v místním dialektu. Silnice západně od Carisola míří do hojně navštěvovaného, ale panensky nedotčeného Val Genova severně od Pinzola.

Asi po čtyřech kilometrech jízdy údolím se ocitnete u Cascate di Nardis, velkolepého vodopádu, padajícího z výšky 90 metrů. Dva obří balvany dole jsou údajně zkamenělí démoni.


nahoru
Malles Venosta leží ve značné nadmořské výšce blízko hranic se Švýcarskem a Rakouskem. Ve středověku sloužilo jako celnice a nyní vyniká několika gotickými kostely, jejichž věže a věžičky tvoří půvabnou siluetu, odrážejíc rozeklané vrcholky, zvedající se všude kolem. Nejstarší je karolínský kostelík San Benedetto z 9. století na stejnojmenné ulici, s freskami svých patronů.

Trhy se konají ve středu.

Informační kancelář: Via San Benedetto 1, telefon 0473-831 190.

Okolí: Středověký Castel Coira ční v Sludernu (Schluderns), 4 km jihovýchodně od Malles. Byl zbudován, aby střežil silnici do údolí Val Venosta podél řeky Adige, a dnes se pyšní znamenitou sbírkou zbraní a brnění (Churburg, Sluderno, telefon 0473-615 241, otevřeno 20.březen – listopad: út-ne pouze pro prohlídky s průvodcem). Nad městem Burgusio (Burgeis), 5 km na sever do Malles, se k horskému úbočí přimyká benediktinský klášter Abbazia di Monte Maria (Mariengerg) založený ve 12. století a rozšířený v 18. a 19. století. Krypta skrývá jedinečný cyklus fresek z 12. století. (telefon 0473-831 306, otevřeno duben-říjen: po-so dopoledne; listopad-březen: pouze po domluvě)


nahoru
Merano je přitažlivé lázeňské město, kam Rakušané, Němci i Italové jezdí popíjet léčivé prameny, dávat si terapeutické koupele a toulat se po zahradách na nábřeží. Potom obvykle neodolají zákusku v jedné z kaváren ve stylu belle epoque. Na Corsu Libertá s elegantními obchody a hotely stojí Kurhaus neboli Lázeňský dům z roku 1914, kde se dnes konají koncerty. Castello Principesco z 15. století obýval habsburský arcivévoda Sigismund a uvnitř se dochoval dobový nábytek a zařízení. (Via Galilei, telefon 0473-222 931, otevřeno: út-ne). Podél řeky Passirio, jež se vine městem, se rozkládají k procházkám vybízející zahrady. Zatímco Passeggiata Lungo Passirio d’Inverno (Zimní promenáda) lemuje severní břeh řeky až k římskému mostu (Ponte Romano), Passeggiata d’Estate (Letní promenáda) na jižním nábřeží vede ke středověkému mostu Ponte Passirio.

Trhy se konají v úterý a pátek.

Informační kancelář: Corso della Libertá 35, telefon 0473-235 223.

Okolí: Čtyři kilometry na sever od Merana se tyčí romantický hrad Castel Tirolo z 12. století, sídlo tyrolských hrabat, která dala jméno známé spolkové zemi. Nyní tu našlo útočiště Muzeum Tyrolských dějin. (Via Castello 24, Tirolo, telefon 0473-220 221, otevřeno Velikonoce – říjen: út-ne)


nahoru
Vzkvétající Ortisei je hlavním centrem údolí Val Gardena a regionu Alpe di Siusi, ale také důležitým střediskem řezbářství. Zajímavé ukázky tohoto řemesla si můžete prohlédnout v krámcích ve městě, v Museu della Val Gardena (Via Rezia 83, telefon 0471-797 554, otevřeno út-pá, v červenci a srpnu út-ne, zaměřuje se i na místní archeologické nálezy) a v kostele sv. Oldřicha. Jižně od Ortisei se rozprostírá úchvatný a mezi turisty populární kraj Alpe di Siusi (Seiser Alm), známý loukami, statky s balkony a kostely s cibulovými střechami. Nejlépe tuto oblast prozkoumáte lanovkou z Ortisei. Milovníci vysokohorské turistiky se mohou vyšplhat na 2518 m vysokou Monta Secedu, odkud po značené stezce za 30 minut dorazí k masivu Odle.

Trhy se konají v  pátek.

Informační kancelář: Via Rezia 1, telefon 0471-796 328.


nahoru
Ve 2. světové válce se Rovereto ocitlo uprostřed prudkých bojů. Po kapitulaci Německa byl benátský hrad (z roku 1416), který vévodí městu, přeměněn na Museo Storico della Guerra (válečné museum) pokrývající všechna dějinná období. Zlatým hřebem jsou například oddělení, věnovaná válečnému humoru, špionáži a propagandě. Současné fotografie vyprávějí příběh dvou světových válek 20. století za pomocí drásavých detailů. Schody blízko vchodu do muzea vedou na střechu, odkud se vám otevře podívaná na památník Campana dei Caduti (Zvon padlých). Jeden z největších zvonů v Itálii byl odlit z roztavených kanónů na konci 2. světové války a zavěšen do impozantní chrámové stavby nad městem. Rozezní se každý večer při západu slunce. Od památníku se můžete kochat pohledem na údolí. (Via Castebarco 7, telefon 0464-438 100, otevřeno březen-listopad: út-ne)

Pod válečným muzeem se nachází Museo Civico s expozicemi o archeologii, umění, přírodopisu a folklóru. (Borgo Santa Caterina, telefon 0464-439 055, otevřeno út-ne)

Trhy se konají v úterý.

Informační kancelář: Via Dante 63, telefon 0464-430 363

Okolí: Po něco více než 8 km severně od Rovereta narazíte na Castel Beseno (Beseno, telefon 0464 – 834 600, otevřeno březen – listopad: út-ne), majestátně shlížející z návrší. Tento rozlehlý hrad, nejmohutnější v kraji, se budoval a upravoval od 12. do 18. století. Střežil křižovatku tří údolí. Momentálně se renovuje, ale můžete ocenit fresky ze 16. století. Hlavní silnice jižně od Rovereta protíná údolí, poseté obřími valouny velikosti domů. Říká se jim Ruina Dantesca, neboť se o nich zmiňuje Dante ve svém Pekle (XII, 4 – 9). Pět kilometrů na jih, v Lavini di Marco, byly nedávno objeveny zkamenělé otisky dinosauřích stop.


nahoru
Středisko San Martino leží v jednom z nejmalebnějších a nejpřístupnějších údolí v jižní části Dolomit, a proto není divu, že si je oblíbili pěší turisté a lyžaři. Sedačkovými lanovkami lze vyjet na vrchol Alpe Tognola (2163 m), jihozápadně od městečka, a na Cimu della Rosetta (2609 m) směrem na východ. Oba štíty nabízejí vzrušující výhled na Gruppu di Pala, ledovci „zjizvený“ skalní masiv, tyčící se nad mořem zelených luk a lesů. San Martino obklopuje takřka ze všech stran les, který dříve poskytoval benátské republice dřevo na stavbu lodí. Dnes se jedná o chráněné území, a tak tu máte jedinečnou možnost spatřit alpínskou květenu, houby, ptáky a další divoká zvířata a rostliny.

Informační kancelář: Via Passo Rolle 165, telefon 0439-768 867.


nahoru
Trident (Trento), správní středisko kraje, jemuž dalo jméno, je také nejhezčím městem Trentina. Může se pochlubit krásnou románskou katedrálou, výzdobou hýřícím hradem a ulicemi lemovanými pěknými renesančními domy. Trident proslul tzv. tridentským koncilem (1545-63), svolaným katolickou církví, aby posoudil reformy, jež mohly povzbudit odpadlé skupiny, zejména německé protestanty, k návratu k ostatním „ovečkám“. Reformy, jež předznamenaly éru protireformace, byly úspěšné jen zčásti. Mohutný románský dóm, kde koncil několikrát zasedal, pochází ze 13. století. Trvalo ještě tři sta let, než byl dokončen, ale stavitelům se podařilo zachovat architektonický soulad naprostým opomenutím gotického a renesančního slohu. Výsledkem je nezvykle celistvě působící kostel, vznešený a sebejistý. Dóm stojí na hlavním náměstí Piazza Duomo, původně vytyčeném Římany jako fórum. Římský název města – Tridentum – připomíná postava Neptuna s trojzubcem na vrcholku kašny z 18. století uprostřed náměstí. Museo Diocesano Tridentino. Toto muzeum sídlí v Palazzu Pretorio, impozantní středověké budově na východní straně Piazza Duomo. V jeho sbírkách nechybí rané slonovinové relikviáře, vlámské tapiserie a malby znázorňující tridentský koncil. (Piazza Duomo 18, telefon 0461-234 419, otevřeno po-so)
Rozlehlý hrad Castello del Buonconsiglio, vybudovaný ve 13. století a později rozšířený o další přístavby, je součástí městského opevnění. Trident byl důležitým pohraničním městem na hlavní trase, spojující Itálii se severní Evropou, a dodnes jej obepínají masivní hradby. Jižní část hradu tvoří úžasný Magno Palazzo (1530), navržený pro vládnoucí knížata, biskupy tridentské, kteří disponovali dalekosáhlou mocí, jíž jim poskytl římský císař, aby mezi lidem posílili věrnost papeži. Marnotratná výzdoba (včetně fresek se smyslnými satyry a nymfami od Gerolama Romanina, 1531-32) svědčí o pohádkovém bohatství a luxusním životním stylu. Krásné pokoje, jež nyní zabírá Museo Provinciale, obsahují obrazy, keramiku a dřevořezby z 15. století, ale též pravěké, etruské a římské exponáty. Nedaleká Torre dell’Aquila (Orlí věž) se honosí freskami z roku kolem 1400. Líčí jednotlivé měsíce v roce s důrazem na detail – například leden má několik rozkošných výjevů ze sněhových radovánek. (Via Bernardo Clesio 5, telefon 0461-233 770, otevřeno út-ne).

Trhy se konají ve čtvrtek.

Informační kancelář: Via Alfieri 4, telefon 0461 – 98 38 80.

Okolí: Hned na západ od Tridentu si můžete udělat okružní výlet malebnou krajinou k severní stěně hory Monte Bondone a zpět přes Vezzano na západním úbočí. Po cestě se vám naskytnou úžasné výhledy, zejména z Vaneze a Vasonu. Pergine východně od Tridentu, je branou do širokého údolí Val Sugana s nádhernými a oblíbenými jezery. V kopcích severně od jezera Levico leží lázeňské městečko Levico Terme, pozoruhodné elegantními neoklasicistními budovami, zasazenými do krásné parkové zeleně.


nahoru
Vipiteno, obklopené na nerosty bohatými údolími, má tyrolský ráz. Mezi pěknými paláci na Via Cittá Nuova si povšimněte gotického Palazzo Comunale s renesančními sochami a obrazy a věže Torre dei Dodici, symbolu města. (Via Cittá Nuova, telefon 0472-765 108, otevřeno po-pá)
Museu Multscher (Via della Commenda, telefon 0472-765 879, otevřeno duben-říjen: po-so) vás jistě zaujmou dřevořezby od Hanse Multschera, bavorského sochaře, který přišel do Vipitena v roce 1456, aby v následujících dvou letech vyzdobil oltář pro farní kostel přímo na jih od města. Západně od Vipitena narazíte na údolí Val di Racines s nádhernými vodopády a přírodním skalním mostem.

Trhy se konají každý měsíc jinak.
Informační kancelář: Piazza Cittá 3, telefon 0472-765 325.reklama